17.01.2018

Lidé se stěhují za Brno, příčinou je nedostatek bytů ve městě

Město Brno má podle posledních dat o prodejích nových bytů velký problém – kvůli nedostatku bytů na trhu se lidé stěhují za město a v okrese Brno-venkov se začíná stavět víc než v Brně samotném. S tím přímo souvisí také rychlý růst cen bytů ve městě.

Prodeje nových bytů v Brně se v roce 2017 propadaly, meziročně klesly o 40 %. Není to ovšem malým zájmem o nové bydlení, ale tím, že se nestaví a lidé nemají z čeho vybírat. S tím souvisí i růst cen nových brněnských bytů – v roce 2017 zdražily v průměru o 11 %. Žádaná dispozice 1+kk je v současných nabídkách developerů o 30 % dražší než vloni, což také souvisí se zdražováním nájemního bydlení.

Poptávka je obrovská, ale trh ji nezvládá uspokojit: v roce 2017 z trhu prakticky zmizely nejlevnější byty do 50 tisíc korun za metr čtvereční a ceny těch ostatních dál rostou. Průměrná cena prodaných bytů vzrostla oproti roku 2016 o 11 % z 3,27 milionu na 3,65 milionu korun. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu v uplynulém roce vzrostla meziročně z 53 500 Kč na 60 100 Kč.

Více informací v tiskové zprávě ke  stažení ZDE.
09.11.2017

Předprodej projektu Neumanka zahájen

Projekt Bytové domy Neumanka získal pravomocné územní rozhodnutí a proto jsme k 1. 11. 2017 zahájili předprodej 47 bytů v tomto nadstandardním projektu v Masarykově čtvrti.

Před uvolněním nabídky do volného prodeje kontaktujeme naše zájemce, který na byty v této exkluzivní lokalitě čekají již delší dobu, někteří již několik let. Před Vánoci tak pro řadu z nich máme milé překvapení.

Čtyři vilové domy terasovitě sestupují z jižního svahu směrem k údolí řeky Svratky nad Pisárkami. Díky tomu je Neumanka šikovně skryta v terénu - nad úrovní ulice jsou pouze dvě nadzemní podlaží. Další tři sestupují směrem dolů. Terasovité uspořádání nabízí nejenom komfort výhledů, ale také možnost využití prostorných teras a zahrádek, které jsou součástí přiléhajících bytů.

Pro více informací o projektu kontaktuje naši zákaznickou linku 800 888 787.

 
15.10.2017

V Brně je jen 400 volných nových bytů. 1+kk vykupují investoři

V letošním třetím čtvrtletí se v Brně prodalo 239 bytů v novostavbách, proti stejnému období loňského roku je to 8% pokles prodejů. Stojí za ním především nedostatek nových bytů, který zároveň zvyšuje jejich ceny. Překvapivě nejvíce se ve třetím čtvrtletí prodávaly byty 1+kk . Ty kupují lidé především jako investice, do kterých ukládají peníze. Neodradily je ani rostoucí ceny. Spolu s tím zdražují taky brněnské pronájmy, meziročně se v průměru zvýšily téměř o 20 %. Protože investoři kupují právě malé a levnější byty, v nabídce jsou aktuálně hlavně dispozice 2+kk a větší – to prodražuje průměrnou cenu volných bytů o 15 %, vyšplhala se na 4,2 milionu za byt. Aktuálně je jich volných pouze 400. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy brněnského trhu s nemovitostmi společnosti Trikaya.

 

více informací v pravidelné tiskové zprávě společnosti Trikaya.

 
17.07.2017

Dostupné byty v Brně mizí

 

Prodeje nových bytů se v prvním letošním pololetí propadly. Zatímco loni se ve městě prodalo 907 nových bytů, letos jich za stejné období získalo nového majitele jen 518. Lidé mají o bydlení velký zájem, byty však skoro došly. V nabídce mají stavitelé v Brně aktuálně posledních 277 nových bytů, cenově dostupné mezi nimi tvoří už jen naprosto zanedbatelnou část. Problémy s brněnským územním plánováním vedou k tomu, že se skoro nestaví. To spolu s vysokou poptávkou žene ceny volných bytů vzhůru. V loňském prvním pololetí stál nový byt v Brně průměrně 3 miliony a 150 tisíc korun, dnes je to o 450 tisíc víc – cena se vyšplhala na 3,6 milionu korun.

 


Více informací v pravidelné analýze společnosti Trikaya. Ke stažení ZDE

 
10.03.2017

Alexej Veselý debatoval o budoucnosti urbanismu v Brně

Institut pro politiku a společnost dne 2. března 2017 uspořádal v prostorách Moravské galerie debatu s názvem Nová éra urbanismu v Brně. V panelu zasedli architektka Zdeňka Vydrová, dále developer, výkonný ředitel a místopředseda představenstva společnosti Trikaya Alexej Veselý, Michal Sedláček, ředitel Kanceláře architekta města Brna a Petr Vokřál, primátor města Brna. Moderování debaty se ujal Osamu Okamura, architekt a programový ředitel festivalu reSITE.

 

Brno čeká v následujících letech rapidní rozvoj, tedy pokud se podaří prosadit kvalitní územní plán a najít politickou shodu na důležitých projektech. Jakou roli bude v tomto procesu hrát veřejnost? Dokáže se nově vzniklá Kancelář zastat jejích zájmů? Jakým směrem se město vydá? To jsou jen některá z témat, která v diskuzi rezonovala.

 

Alexej Veselý kladl důraz na aktivitu města v urychlené příprav nového územního plánu. Podle zákona totiž platnost stáajícího územního plánu vyprší ke konci roku 2020. Pak by město mohlo být bez územního plánu, což by zcela ochromilo urbanismus a plánování rozvoje města. Dle vyjádření primátora města je osud nového územního plánu prozatím nejasný a rozhodnutí o postupu při jeho pořizování musí počkat na rozhodnutí o poloze nádraží.

 

V debatě zaznělo, že demokracie není jen o možnosti participovat na veřejném životě, ale i o respektování rozhodnutí většiny, i když se mohou tyto postoje lišit od našich vlastních. To samé platí i o podobě veřejného prostoru.

 

 

 
11.01.2017

Lidé v Brně utratili za nové byty v roce 2016 téměř 5 miliard korun

Rok 2016 se nesmazatelně zapíše do statistik brněnských stavitelů. Obrovský zájem o byty v novostavbách překonal očekávání všech odborníků. Celkem se v loňském roce v Brně prodalo 1 507 nových bytů a lidé za ně utratili přesně 4,94 mld. Ruku v ruce s tím šlo ale i zdražování, byty v Brně během roku 2016 podražily o 9 % na necelých 59 000 Kč za m². Kvůli problémům s povolováním nových staveb a s územním plánováním v Brně se staví málo a bytů je nedostatek. Ceny nemovitostí proto rostou i v roce 2017. Je ale zřejmé, že byty nebudou zdražovat donekonečna a lidé se začnou dívat ve větší míře po bydlení mimo Brno. Údaje vyplývají z pravidelné analýzy trhu společnosti Trikaya.

 

 

 Meziroční nárůst 63 %

Oproti roku 2015 vzrostl počet prodaných bytů v novostavbách o 63 % a o nové byty v Brně byl v loňském roce velký zájem i přes jejich soustavně rostoucí ceny. Zájemci o bydlení v novostavbě často využívali velmi výhodných úrokových sazeb u hypoték, které byly po většinu roku na minimálních hodnotách. „Je to paradoxně i aktuální růst úrokových sazeb úvěrů na bydlení, který také pomohl vysokým hodnotám prodejů v loňském roce. Na podzim chtěli lidé využít posledních nabídek hypoték s nízkými úroky a investovali do bydlení,“ komentuje situaci Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya. S novým zákonem o spotřebitelském úvěru totiž hypotéky začaly ke konci roku opět zdražovat.

 

Nejvíce lidé poptávali bydlení v městských částech Slatina, Bystrc, Královo Pole a Brno-střed. Lidé nejčastěji kupovali dvoupokojové byty, ale velký zájem byl také o jednopokojové byty – ty si lidé nejčastěji pořizují jako investici a dál je pronajímají. V nadcházejících měsících se budou naopak nejvíce prodávat byty v městských částech Jundrov a Slatina. Ty aktuálně nabízejí nejvíce volných bytů.

 

Nejdražší a nejlevnější

Nejdražším bytem prodaným v roce 2017 byl dostupných ceníků developerů pětipokojový byt v centru města, který si koupil zájemce za necelý 14 milionů Kč. Nejlevnějším naopak jednopokojový byt na ulici Cejl, kde zájemce zaplatil za 17 m² částku necelých 1,2 mil. Kč. Celkově jsou nejlevnější byty v městských částech Slatina a Bystrc, za bydlení v těchto lokalitách zájemci v loňském roce zaplatili v průměru 47 tisíc Kč za m².

 

Průměrný brněnský byt je za 3,5 milionu korun

Současná průměrná cena nabízených novostaveb se pohybuje kolem necelých 59 000 Kč za m². Oproti cenám v lednu loňského roku se jedná o 9 % vyšší průměrnou cenu. Průměrný dvoupokojový byt o velikosti 60 čtverečních metrů tak v Brně koupíte za 3,5 milionu korun. Zájemce o jednopokojový byt si zpravidla musí připravit více než 2 miliony korun.

 

V aktuální nabídce brněnských developerů se nachází celkem 911 dostupných bytů, z toho téměř polovina z nich (442 bytů) je již zarezervována. Volných nových bytů je tedy k dispozici na celé  Brno pouze 469. Za loňský rok se jich prodalo více než trojnásobné množství.

 

 
10.01.2017

Stavba Ponavia rezidence je u konce - jak vypadá 15 měsíců ve dvou minutách?

 Stavba Ponavia rezidence je u konce. Za 15 měsíců vzniklo na místě staré opuštěné továrny moderní bydlení pro 80 rodin. Ty si v těchto dnech již postupně prohlížejí své nové byty a pomalu plánují příští Vánoce v novém bydlení. Letošní svátky ještě stavba prožije osamocená, po Novém roce jí ale život vdechnou noví obyvatelé.


Prohlédněte si její výstavbu vv časosběrném videu, které zachytilo celý proces od demolice původní továrny až po poslední práce na fasádě.

 
12.07.2016

Zájem o brněnské byty roste i přes 11% zdražení

Za prvních šest měsíců letošního roku dokončili developeři rekordní prodeje 907 bytů v brněnských novostavbách. Je to téměř jako za celý rok 2015, kdy se v Brně dohromady prodalo 957 nových bytů. Ceny i nadále rostly, meziročně zde nové byty zdražily o 11 %. Počet těch, které si mohou zákazníci koupit, opět klesl – aktuálně si mohou vybírat jen z 882 bytů. Volných nových bytů v Brně rychle ubývá, bleskově z trhu mizí nejžádanější 2+kk a počet nově vydaných stavebních povolení dál klesá. Data vyplývají z pravidelné analýzy společnosti Trikaya.

 

Více informací nalezente v aktuální tiskové zprávě
19.05.2016

V Ponavia rezidenci zbývá na výběr posledních deset bytů

Je to přesně rok od zahájení prodeje a půl roku do kolaudace. Zájem o byty v Ponavia rezidenci je enormní a v nabídce jich zbývá už jen posledních deset. Jsme rádi, že naši klienti oceňují úsilí a čas, který jsme do přípravy projektu dali. Vždy se snažíme držet kvalitu projektu o úroveň výš než konkurence. To se nám podařilo - energetickou třídu A, nové technologie, propracované dispozice a vynikající lokalitu oceňují nejen odborníci, ale také naši klienti.

 

V projektu ale stále zbývají zajímavé byty všech dispozic od 1+kk po prostorné 4+kk s terasou. Výběr v Ponavia rezidenci je možná již částečně omezený co se do kvantity týče, rozhodně ale ne do kvality jednotlivých bytů.

 

Více informací o volných bytech naleznete přímo na webu projektu Ponavia rezidence.
12.04.2016

Bytů v Brně je málo. Více se prodává, než se staví.

V Brně se za první tři měsíce roku 2016 prodalo 362 bytů v novostavbách za rekordní 1,23 miliardy korun. To znamená meziroční nárůst o 47 %. Výstavba nových bytů ale za prodeji výrazně zaostává, za což mohou i nejasnosti okolo brněnského územního plánování. Ekonomice se daří a hypotéky jsou levné, lidé tak mají o nemovitosti čím dál větší zájem. Zásoba volných bytů se ale kvůli nedostatečné výstavbě tenčí. Například současná nabídka dispozice 2+kk, která je nejžádanější, by vystačila už jenom necelých 7 měsíců. Pokud se tedy do prodeje neuvolní další projekty, za půl roku nemusí být v nabídce téměř žádné nové dvoupokojové byty.

Vyplývá to z pravidelné analýzy společnosti Trikaya, kterou naleznete ZDE.
starší »