03.12.2018

Brno jako Praha. Najít menší a levnější byt je už i tady nemožné. Na trhu zůstávají jen větší a luxusnější

Na staveništi v brněnském Králově Poli pracují desítky dělníků. Pod jejich rukama roste komplex Ponavia Residence. V druhé etapě projektu, který má být dokončený v roce 2020, vznikne 110 nových bytů. „Je trochu smutné, že je to momentálně největší projekt tohoto typu v Brně,” posteskl si výkonný ředitel developerské společnosti Trikaya Alexej Veselý. Právě tato společnost domy v ulici U Červeného Mlýna staví.

Jaký je aktuální vývoj brněnského rezidenčního trhu? Zjistěte bližší informace v reportáži televize Seznam s vyjádřením Výkonného ředitele Alexeje Veselého. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/brno-jako-praha-najit-mensi-a-levnejsi-byt-je-uz-i-tady-nemozne-na-trhu-zustavaji-jen-vetsi-a-luxusnejsi-61668
20.11.2018

Ponavia rezidence II získala ocenění Realitní projekt roku 2018

Druhá etapa projektu Ponavia rezidence se stala nejoblíbenějším rezidenčním projektem v Jihomoravském kraji za rok 2018. Při předávání ocenění Realitní projekt roku 2018 tento projekt obdržel cenu veřejnosti. Jsme rádi, že jsme mohli navázat na úspěch první etapy tohoto projektu, která byla v době realizace oceněna jako Realitní projekt roku v hodnocení architektů.

Věříme, že si i nadále udržíme vysokou úroveň projektů a vítezství našich bytovým projektů bude do budoucna tradicí.  

 
13.11.2018

Trikaya publikuje první výroční zprávu

minulý rok 2017 a právě probíhající rok 2018 lze v historii skupiny Trikaya bezpochyby označit za prudce růstové a také přelomové.


V oblasti rezidenčního developmentu jsme nabídli k prodeji 157 bytů ve dvou brněnských projektech Ponavia rezidence II a Bytové domy Neumanka, čímž jsme zaujali pozici jednoho z lídrů tohoto segmentu na Moravě. Skvělé výsledky prodejů svědčí o našem know-how v oblasti bytových projektů, vysoké kredibilitě a proklientském přístupu firmy.

 

Plánovaná diverzifikace skupiny do oblasti komerčních nemovitostí se naplno rozběhla. Náš zájem o komerční nemovitosti, které potřebují modernizaci a skýtají potenciál optimalizace nájmů, se konkretizoval v akvizici dvou skvělých příležitostí. Na pražském sídlišti Řepy jsme koupili obchodní centrum, které přestavíme na moderní středisko obchodu a služeb pro okolní obyvatele. Akvizice Řep je první vlaštovkou skupiny mimo Brno a doufáme, že další budou rychle následovat. V Brně jsme s místním partnerem realizovali akvizici obchodního centra Futurum u spojnice D1 a Vídeňské. Futurum také projde rozsáhlou rekonstrukcí s cílem nabídnout zákazníkům prostředí reflektující aktuální nákupní trendy.

 

Rovněž dynamicky strukturujeme financování skupiny. Strategické partnerství s investiční společností CODYA vyústilo v založení investičního fondu kvalifikovaných investorů Trikaya nemovitostní fond, který dává externím investorům možnost zúčastnit se aktivit skupiny.

 

Skupina Trikaya se dívá do budoucnosti s realistickým optimismem. Chceme využít všech příležitostí k růstu v oblasti nemovitostí. K tomu budeme potřebovat neustálou schopnost inovace a také kapacitu realizovat projekty co nejrychleji navzdory brzdám správních a povolovacích procesů.

 

Přečtěte si podrobné informace o uplynulém období v první výroční zprávě společnosti Trikaya.
23.07.2018

Po dvou letech přestaly růst ceny nových bytů v Brně. Alespoň na chvíli

V letošním druhém čtvrtletí se poprvé od roku 2016 zastavil růst cen nových bytů v Brně, a dokonce i mírně zlevnily. Zájemci o bydlení teď za metr čtvereční zaplatí v průměru necelých 71 500 Kč, což je o 1 500 korun méně než v předchozím čtvrtletí. Přesto jsou prodeje nových bytů v Brně stále nízké, za druhé čtvrtletí se jich prodalo jen 141. Ačkoliv je v Brně po nových bytech stále velký hlad, problémy s územním plánováním brzdí nové stavby. Situace se ale mírně zlepšila, aktuálně mohou lidé vybírat z více než sedmi stovek nových bytů, vyplývá z analýzy společnosti Trikaya. Další komplikace navíc lidem přináší zpřísnění pravidel pro hypotéky.

Více informací v tiskové zprávě.
29.05.2018

Stavební fórum: V Brně (bohužel) jako v Praze

23. 5. 2018 se v Brně konala konference Stavebního fóra, jehož byla společnost Trikaya p0artnerem. Závěry z konference nejsou radostné a upozorňují na několik trendů z brněnského trhu posledních měsíců.

 

Když pražští rezidenční developeři oznamovali své výsledky za letošní první čtvrtletí, tvářili se u toho velmi kormutlivě. Jak jinak – nových bytů se v metropoli prodalo méně než před rokem a ještě o kousek méně než před dvěma lety. Brněnský development ovšem při podobné příležitosti mohl přímo ronit hořké slzy – 88 prodaných bytových novostaveb za tři měsíce na druhém realitním trhu republiky zní nejen tristně, ale přímo katastroficky.

 

„Ten propad je stále větší. Loni se v prvním kvartálu na brněnském trhu prodalo 224 nových bytů, ale v roce 2016 to bylo dokonce 378,“ říká František Šudřich ze společnosti Trikaya. A ze statistik, které tato brněnská developerská firma tvoří už pár let, přidává ještě další čísla: „Ke konci letošního března se průměrné ceny bytových novostaveb v Brně meziročně zvýšily o 19 %, když za dva roky narostly o 27 %.“ Na brněnském diskusním setkání Stavebního fóra k tomu dodal ještě další výpočet, který kalkuluje i se zvyšováním hypotečních úroků, pohyby daňových sazeb a podobně: „Vyšlo nám, že reálně se cena bydlení v Brně za dva roky zvedla o 43 %!“

Jako vejce vejci


Zmíněná mikrokonference SF se konala pod názvem „Jak se staví v Brně“ – a její průběh přinesl jednoznačnou odpověď: špatně! Zakopaný pes je nikoli překvapivě do značné míry téhož plemena jako v Praze. I na Brno dopadá, že platné stavební právo neodpovídá ani době, ani potřebám, ani poměrům – což platí jak pro územně-plánovací dokumenty, tak schvalovací procesy. K tomu prvnímu architekt Jaroslav Dokoupil ze sdružení ABRAST (Asociace brněnských architektů a stavitelů) podotýká: „Problémů je více než hodně.Jedním z těch větších je skutečnost, že územně-plánovací dokumenty jsou z hlediska legislativního opatřením obecné povahy. A jako takové jsou napadnutelné soudně. To je zásadní omezení principů samosprávy. V podstatě jde o přechod jejího výkonu na soudy.“ Stejně ABRAST hodnotí přílišnou „otevřenost“ – rozuměj účast veřejnosti – tvorby územích plánů či skutečnost, že podle stejných pravidel se zpracovává územní plán malé vísky i velkoměsta. 

 

Netřeba dodávat, že si Brno stejně jako Praha v zákonné lhůtě pořídit nový územní plán nestihlo a má – zase obdobně jako metropole – složit reparát do roku 2022. Takže zatím se staví či spíše nestaví podle plánu starého, který ovšem víceméně všichni považují za zastaralý a pro současné Brno nevhodný, poměry se v uplynulých dvaceti letech zkrátka hodně změnily.

 

Podobnost nikoli náhodná dvě největší města Česka spojuje i co do práce stavebních úřadů. „Brno jich má 21, chtělo by to reorganizaci a snížení jejich počtu na dva tři – jenom tak se dá skutečně plánovitě řídit výstavba velkého města,“ říká architekt Dokoupil. A jeho kolega z ABRASTu, Marek Vinter, k tomu dodává: „Obvykle jsou úředníci pasivní, minimálně kreativní a je jich také málo. Jindy ale jsou zase přespříliš aktivní a třeba regulativy územního plánu vykládají často velmi pozoruhodně!“

Celý report z akce k přečtení na webu Stavebního fóra.

 

 
14.05.2018

Jak se staví v Brně? Již příští týden odpoví konference Stavebního fóra

 Již příští týden se odborná veřejnost opět zamyslí nad otázkou nové výstavby v Brně. 23. května 2018 se v Brně koná konference stavebního fóra. Trikaya je jedním partnerů pořádané konference. Panelová diskuze odborníků, zástupců města a představitelů investiční sféry se bude snažit vzájemnou diskuzí popsat aktuální vývoj rezidenční výstavby v Brně, jeho trendy a faktory, které novou výstavbu bytů nejvíce ovlivňují. Z tohoto pohledu nemůže zůstat stranou nový územní plán, který je pro Brno palčivou otázkou. Zástupci stavitelů přiblíží pozici investorů v Brně a pojmenují hlavní problémy a limity výstavby.

Moderátor:

Milan Roček (Hyposervis)
Aktivní účastníci:

Martin Ander (Magistrát města Brna)
Jaroslav Dokoupil (ABRAST)
Petr Hána (Deloitte)
Alexej Veselý (Trikaya)
Marek Vinter (ABRAST)

Středa 23. 5. 2018 od 13:00 do 15:30 hodin

Otevřená zahrada, Nadace Partnerství, Údolní 33, Brno

Všichni členové ABRAST i veřejnost jsou srdečně zváni.

Registrace na konferenci.

 02.05.2018

Prodeje bytů v Brně klesají

V Brně se za první čtvrtletí prodalo pouze 88 bytů. Největší zájem byl o dispozici 1+kk, která tvořila 39,8 % prodejů.

Lidé navíc vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách, takže na trhu zůstávají jen ty dražší. Více než polovina bytů, jež jsou teď v Brně v nabídce, stojí přes 3 850 000 korun. Cena za metr čtvrtečních se u aktuálně volných bytů vyšplhala na 73 tisíc korun, což představuje meziročně 19% zdražení. Na růstu cen se podepisuje nejen zastaralý územní plán, který limituje novou výstavbu, ale také nízká nezaměstnanost. Ta totiž žene nahoru ceny za práci a projekty prodražuje.

Celá tisková zpráva je k nahlédnutí ZDE.
07.03.2018

Trikaya vstoupila do nového byznysu a koupila dvě obchodní centra

 Brněnský developer Trikaya se pustil do nového podnikání a rozšiřuje portfolio svých aktivit o vlastnictví a správu obchodních center. V Praze koupil obchodní centrum Řepy, v Brně majetkově vstoupil do obchodního centra Futurum. Investice přesáhla půl miliardy korun. Obě centra bude provozovat prostřednictvím nové dceřiné společnosti Trikaya Property and Facility Management. Společnost, která se dosud specializovala převážně na bytovou výstavbu v Brně, bude obchodní centra rekonstruovat a také rozšiřovat.

 

„Neopouštíme své dosavadní aktivity v Brně, zůstaneme dál na trhu s brněnskými bytovými novostavbami, ale chceme pro naše investory rozvíjet nové oblasti podnikání a utrhnout si na trhu další příležitosti,“ říká ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. „Je to z našeho pohledu i nezbytná diverzifikace rizika. Stavět v Brně je kvůli problémům s územním plánem stále těžší, pozemky, kde je možné postavit nové bytové domy, rychle dochází a jejich ceny rostou do nesmyslně vysokých částek. Dokud se neodblokují problémy s územním plánem v Brně, nezmění se to. Proto měníme strategii a vstupujeme i na trh obchodních center. Nejde nám čistě jen o samotné provozování obchodních center. Jak ve Futuru, tak v pražských Řepích počítáme s velkou rekonstrukcí těchto obchodních center,“ dodal Alexej Veselý.
17.01.2018

Lidé se stěhují za Brno, příčinou je nedostatek bytů ve městě

Město Brno má podle posledních dat o prodejích nových bytů velký problém – kvůli nedostatku bytů na trhu se lidé stěhují za město a v okrese Brno-venkov se začíná stavět víc než v Brně samotném. S tím přímo souvisí také rychlý růst cen bytů ve městě.

Prodeje nových bytů v Brně se v roce 2017 propadaly, meziročně klesly o 40 %. Není to ovšem malým zájmem o nové bydlení, ale tím, že se nestaví a lidé nemají z čeho vybírat. S tím souvisí i růst cen nových brněnských bytů – v roce 2017 zdražily v průměru o 11 %. Žádaná dispozice 1+kk je v současných nabídkách developerů o 30 % dražší než vloni, což také souvisí se zdražováním nájemního bydlení.

Poptávka je obrovská, ale trh ji nezvládá uspokojit: v roce 2017 z trhu prakticky zmizely nejlevnější byty do 50 tisíc korun za metr čtvereční a ceny těch ostatních dál rostou. Průměrná cena prodaných bytů vzrostla oproti roku 2016 o 11 % z 3,27 milionu na 3,65 milionu korun. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu v uplynulém roce vzrostla meziročně z 53 500 Kč na 60 100 Kč.

Více informací v tiskové zprávě ke  stažení ZDE.
09.11.2017

Předprodej projektu Neumanka zahájen

Projekt Bytové domy Neumanka získal pravomocné územní rozhodnutí a proto jsme k 1. 11. 2017 zahájili předprodej 47 bytů v tomto nadstandardním projektu v Masarykově čtvrti.

Před uvolněním nabídky do volného prodeje kontaktujeme naše zájemce, který na byty v této exkluzivní lokalitě čekají již delší dobu, někteří již několik let. Před Vánoci tak pro řadu z nich máme milé překvapení.

Čtyři vilové domy terasovitě sestupují z jižního svahu směrem k údolí řeky Svratky nad Pisárkami. Díky tomu je Neumanka šikovně skryta v terénu - nad úrovní ulice jsou pouze dvě nadzemní podlaží. Další tři sestupují směrem dolů. Terasovité uspořádání nabízí nejenom komfort výhledů, ale také možnost využití prostorných teras a zahrádek, které jsou součástí přiléhajících bytů.

Pro více informací o projektu kontaktuje naši zákaznickou linku 800 888 787.

 
starší »